Několik rad pro psaní závěrečných prací
Grafický editor
- Pro kreslení schémat automatů se mi velmi osvědčil vektorový grafický editor Ipe, který je šířen pod GNU/GPL a pracuje pod OS GNU/Linux i Windows. Jeho největší předností je, že v něm lze sázet matematické vzorce v notaci LaTeXu, který si pro tyto účely spouští. Díky tomu obrázky pěkně ladí, vsadíme-li je do textu vysázeném též v typografickém systému LaTeX. Podporuje mřížku a vrstvy.
Sazba textu
Experimenty
- V experimentech je potřeba rozlišit čas uplynulý (elapsed time: funkce
time()
vrací čas s granularitou sekund, funkce gettimeofday()
vrací čas s granularitou mikrosekund) od času spotřebovaného danou úlohou (CPU time = user time + system time, POSIXové funkce times()
, getrusage()
(rozlišení lze zjistit pomocí clock_getres()
) a clock()
). Čas uplynulý může být ovlivněn dalšími procesy běžícími současně s naší úlohou.
- Dále je potřeba provádět danou úlohu v tolika cyklech, aby se naměřený čas běhu dostal minimálně o řád výše než přesnost měření. Takových měření provedeme několik a z nich spočítáme průměrnou hodnotu či medián. Dobré je i uvažovat také rozptyl a významnost hodnot (čili alespoň směrodatnou odchylku).
- Experimenty by měly probíhat na stroji, na kterém neběží další výpočty, abychom minimalizovali jejich vliv na výslednou hodnotu. Úplně tyto procesy nelze odstínit.
- Podrobněji v:
- http://d3s.mff.cuni.cz/teaching/performance_evaluation/
- https://perf.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page
- http://icl.cs.utk.edu/papi/
- https://github.com/RRZE-HPC/likwid/wiki
- Jain R.: The Art of Computer Systems Performance Evaluation. Wiley, 1991
- Lilja D. J.: Measuring Computer Performance: A Practitioner's Guide. Cambridge University Press, 2000
- http://gernot-heiser.org/benchmarking-crimes.html
- Mytkowicz T., Diwan A., Hauswirth M., Sweeney P. F.: Producing Wrong Data Without Doing Anything Obviously Wrong!, ASPLOS. ACM, 2009
- Pomocí nástroje GNU Plot je možno integrovat vytváření grafů z výsledků experimentů přímo do dávky spouštějící experimenty. Doporučuji vytvářet grafy ve dvou verzích: barevnou pro prezentace a černobílou pro vkládání do publikací (pro tisk).
Prezentace
- Pro prezentaci doporučuji použít LaTeXovou třídu PowerDot (nástupce již nepodporované třídy Prosper) nebo Beamer. Velkou výhodou vytváření prezentací v LaTeXu je, že můžete metodou copy&paste používat pasáže z diplomové práce. Získáte prezentaci ve vysoké typografické kvalitě a výstupní formát PDF je platformově nezávislý. Ještě bych chtěl upozornit na projekt TeXPower.
Další zdroje
Aktualizováno: 08. listopadu, 2016, Jan Holub